Výlety & Aktivity

Kam na výlet

Ačkoliv je Monopoli nádherné místo, byla by velká škoda nevyrazit prozkoumat jeho nejbližší okolí. Například pouhých 5 minut jízdy vlakem od Monopoli se nachází město Polignano a Mare. Jedná se o historické město vystavěné vysoko na útesech nad mořem, ve kterém se nachází několik špičkových restaurací.

Byl by hřích nenavštívit UNESCO městečko Alberobello, do kterého se můžete dostat autobusem nebo vypůjčeným autem. Nachází se cca 20 minut jízdy od centra Monopoli a je typické svými bílými domečky Trulli, jejichž původ není dosud znám. Ví se ale, že byly postavené bez malty. Nad vchodem každého domečku je cihlička, která když se vysune, tak se horní část domku zbortí. Dříve se tak prý místní chytře vyhýbali placení daní (za domy, které neměly střechu, se nemusely platit daně).

Region Apulie je zajímavý nejen nad zemí, ale i pod zemí. V okolí Monopoli můžete nalézt mnoho nádherných jeskyní. Největší jeskyně v Apulii a zároveň jedna z největších jeskyní v celé Evropě se jmenuje Castellana Grotte. Tam doporučuji zvolit tu nejdelší prohlídku. Dostanete se až do poslední jeskynní místnosti, která vám vyrazí dech! Do stejnojmenného města jezdí z Monopoli autobusy. Ze zastávky je to k jeskyni jen pár kroků.

Pokud se někdo rozhodne podívat ještě dál, pak ať určitě neváhá vyrazit na celodenní výlet do Matery. Tady už to chce mít pronajaté auto, případně zvolit variantu celodenního organizovaného výletu. Matera opět patří mezi památky světového dědictví UNESCO a je to jedno z mála míst na světě, kde jsem opravdu zůstala stát v úžasu s otevřenou pusou. Dodnes nechápu, proč o Mateře čeští turisté neví, protože to je prostě něco neuvěřitelného. Krásu tohoto dechberoucího města ani nejsem schopná popsat slovy. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Skvělým cílem vašeho výletu mohou být i typické maserie – farmy, kde se dodnes vyrábí sýry nebo třeba olivový olej.

Sport v Monopoli

Monopoli je ráj pro milovníky vodních sportů – v nedalekém Capitolu se kituje a windsurfuje. Můžete si také půjčit kajak nebo paddleboard. Zájemcům zajistím výlet na paddleboardech s průvodcem kolem skalnatého pobřeží Polignano a Mare s návštěvou několika mořských jeskyní.

Pro všechny, co rádi zůstávají nohama na zemi, pak mohu doporučit cyklovýlety, pěší výlety či ranní běh podél pobřeží s posilováním v místní venkovní posilovně.

Poptejte ubytování v Monopoli